list micha benoliel

Nodle FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Nodle to zdecentralizowana sieć IoT (Internet of Things) firmy Polkadot, zapewniająca bezpieczną, tanią łączność i płynność danych miliardom urządzeń IoT. Każdy posiadacz smartfona może zarabiać kryptowaluty za darmo dzięki aplikacji Nodle Cash. Nodle jest łatwy w użyciu i nie wymaga zakupu sprzętu.

Co To Jest Nodle Network ?

Nodle Network została zaprojektowana i stworzona, aby zaoferować globalną, łatwą w użyciu, zdecentralizowaną sieć komunikacyjną dla urządzeń IoT. Architektura sieci Nodle oraz projekt systemu wykorzystują tzw. „infrastrukturę smartfonową”, w której smartfony pełnią rolę węzłów i stacji bazowych sieci. Zespół Nodle opracował innowacyjny sposób rozwoju sieci poprzez „proof of connectivity”. Korzystając z tej metody, twórcy aplikacji mobilnych i konsumenci konkurują ze sobą i uczestniczą w sieci, umożliwiając swoim smartfonom udostępnianie zasobów, a w zamian za swój wkład otrzymują wynagrodzenie w postaci tokenów NODL.
 

Co to jest Nodle Cash ?

Nodle Cash to aplikacja mobilna służąca do przesyłania informacji od urządzeń IoT do sieci Nodle Network. Użytkownicy w zamian za korzystanie z aplikacji Nodle Cash otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie NODL.

Jakie parametry urządzenia dla aplikacji Nodle Cash ?

Aplikacja Nodle Cash dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem android powyżej wersji 6 oraz iOS powyżej wersji 13. Urządzenie powinno mieć Bluetooth, GPS oraz mieć możliwość łączenie się z internetem.

Czy aplikacja Nodle Cash jest bezpieczna ?

Korzystanie z aplikacji Nodle Cash jest w 100% anonimowe. Użytkownicy nie zakładają żadnego konta, nie podają żadnych swoich danych. Aplikacja łączy się z innymi urządzeniami za pomocą szyfrowanych połączeń. Bezpieczeństwo i anonimowość to jeden z priorytetów firmy.

Czy aplikacja NODLE CASH zawsze działa w tle?

Aplikacja została specjalnie zaprojektowana do pracy w tle bez wpływu na komfort użytkowania. Wystarczy wyłączyć Bluetooth lub lokalizację w ustawieniach urządzenia, aby Nodle Cash przestał działać lub wyłączyć aplikację. 

Jaka jest różnica pomiędzy trybami pracy aplikacji Nodle Cash ?

Eco: Aplikacja będzie działać tak długo, jak będzie otwarta. Możesz zarobić mniej lub znaleźć mniej urządzeń IoT w pobliżu niż w trybie Expert, ale jest on bardziej przyjazny dla zasobów.
Ekspert: Dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą uzyskać najlepsze wyniki. W przeciwieństwie do trybu Eco, tryb Ekspert wymusza działanie aplikacji na pierwszym planie systemu. Jedyną jego wadą jest to, że jest mniej przyjazny dla zasobów. Zużywa więcej baterii oraz obciąża bardziej urządzenie.

Czy możliwe jest uruchomienie aplikacji NODLE Cash na wielu urządzeniach przy użyciu tego samego adresu portfela?

Tak. Zrób kopię zapasową swojego 12 znakowego klucza prywatnego w sekcji ustawień i wpisz je przy uruchamianiu aplikacji na nowym urządzeniu. Jednak dla uzyskania najlepszych wyników najlepiej korzystać z osobnego portfela na każdym urządzeniu. W innym przypadku nagrody za wspieranie sieci mogą być mniejsze.

Co to jest klucz publiczny lub adres publiczny ?

Twój adres jest generowany z Twojego klucza publicznego, może być udostępniony ludziom, aby mogli wysłać Ci trochę Nodle Cash, jest to podobne do numeru konta w Twoim banku.

Do czego można wykorzystać tokeny NODL ?

Obecnie możesz wysyłać płatności / prośby do swoich przyjaciół lub zachować je na przyszłość. Obecnie tokeny NODLE nie są notowane na żadnej giełdzie. Wprowadzanie na giełdy nastąpi na przełomie 2022/2023 roku.

Gdzie mogę zapoznać się z Whitepaper tokena NODLE ?

Whitepaper dostępny jest pod tym adresem : whitepaper

Co to jest NODL ?

NODL jest tokenem sieci Nodle. Służy do wypłacania nagród, opłat transakcyjnych, płatności i zarządzania w łańcuchu Nodle. NODL to skrót od pełnej nazwy tokena Nodle Cash.

Czy NODL jest tokenem ERC20 ?

Nie, NODL jest tokenem sieci Nodle. Działa na parachain Polkadot.

Jaki jest związek między NODL a DOT ?

Nie ma bezpośredniego związku między tymi dwoma tokenami. Łańcuch Nodle jest zbudowany na szczycie frameworka Substrate. DOT jest natywnym tokenem łańcucha przekaźnikowego Polkadot.

Co to jest IoT ?

Internet rzeczy. Internet przedmiotów to szeroki termin określający przedmioty fizyczne, które zazwyczaj są zasilane bateriami, mają pewne możliwości przetwarzania i łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu, takiej jak Bluetooth lub Wi-Fi, lub dalekiego zasięgu, takiej jak LoRa lub LTE. Podłączone przedmioty nie muszą być podłączone do publicznego Internetu, aby można je było uznać za członka Internetu przedmiotów. Dopóki można je podłączyć do innego podłączonego urządzenia lub sieci, są uznawane za obiekty IoT. W sieci Nodle obiekty IoT, czyli Rzeczy, to niedrogie urządzenia z obsługą technologii BLE, które są podłączane do Internetu za pośrednictwem Edge Node.

Co to jest Nodle SDK ?

Zestaw narzędzi programistycznych Nodle (SDK) jest agentem oprogramowania, który działa wewnątrz aplikacji i zapewnia łączność lub inne usługi dla IoT.

Co to jest BLE ?

Bluetooth Low-Energy (BLE) to bezprzewodowa sieć osobista opracowana przez Bluetooth Special Interest Group. Chociaż BLE ma tę samą nazwę co oryginalny Bluetooth, nie jest z nim kompatybilny. Na szczęście oba protokoły mogą ze sobą współpracować. W porównaniu z Bluetooth, BLE zużywa o wiele mniej energii, a układy scalone są zazwyczaj o wiele tańsze. Zasięg komunikacji BLE sięga 400 m, a w terenie otwartym nawet 1000 m. Maksymalna szybkość transmisji danych wynosi 2 Mbit/s. BLE jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych standardów łączności o niskim poborze mocy. Technologię tę można znaleźć w produktach codziennego użytku, takich jak trackery fitness i inteligentne urządzenia. W sieci Nodle węzły brzegowe wykorzystują BLE, aby zapewnić łączność z przedmiotami wyposażonymi w BLE.

Dlaczego aplikacja Nodle Cash potrzebuje dostępu do lokalizacji ?

Większość urządzeń IoT z którymi łączy się aplikacja Nodle Cash w celu pobrania danych nie posiada możliwości przesłania swojej lokalizacji. Dlatego, aby przesłane dane do sieci Nodle Network były kompletne potrzebne jest ich uzupełnienie o lokalizację, która jest pobierana z urządzenia na którym zainstalowana jest aplikacja.

Gdzie przechowywać tokeny NODL ?

Tokeny Nodle Cash NODL można przechowywać w aplikacji Nodle Cash lub na portfelach obsługujących parachain Polkadot np. novawallet.io czy talisman.xyz . Wkrótce dostępny będzie również webowy portfel od Nodle Network oraz integracja z portfelem sprzętowym Ledger.

Jak naliczane są nagrody Nodle Cash ?

Obecnie nagrody są przyznawane przede wszystkim za bycie online. Czyli za czas w jakim aplikacja Nodle Cash jest uruchomiona. Dodatkowo planowane jest wprowadzenie zadań, misji do wykonania, które pozwolą zarabiać więcej.

Co to jest BLE ?

BLE czyli  bluetooth low Energy to niskoenergetyczna wersja standardowego bluetootha. Ble umożliwia przesyłanie małych pakietów danych z relatywnie niską prędkością w porównaniu do standardowego bluetooth. Jednak dzięki swojemu minimalnemu zapotrzebowaniu na energię moduł BLE może funkcjonować latami zasilany niewielką baterią. Nodle wykorzystuje tą technologię do łączenia urządzeń IoT.